Niewątpliwą zaletą ebooków jest możliwość praktycznie nieograniczonego kopiowania i przesyłania tej formy książki przez internet. Wraz z rozwojem tego medium, wydawnictwa literackie w formie elektronicznej zaczęły zdobywać rynek, zyskując jednocześnie spora grupę czytelników na całym świecie.

Obecnie w formie ebooków wydawane jest dosłownie wszystko – od prac naukowych po książkowe wydawnictwa religijne. Ich kolejnym ogromnym atutem jest niewielka pojemność, dlatego też możemy zgromadzić na dysku swojego komputera mnóstwo tego typu publikacji. Tematyka elektronicznych książek na naszym rynku jest dosyć młoda. Gwarantuje to jednak kolejne przełomowe postępy w przyszłości, takie jak unowocześnienie technologii oraz zwiększenie dostępności.

Cena ebooków jest bardzo niska, przede wszystkim ze względu na jej pomniejszenie o koszty produkcji nośnika (czyli papieru), a także koszty dystrybucji. W internecie można także natrafić na darmowe wydawnictwa w formie ebooków w całości, bądź ich fragmenty, które zwykle pełnią rolę marketingową. W sieci istnieją także sklepy zajmujące się sprzedażą książek tylko w formie elektronicznej.

Autorzy darmowych ebooków dzielą się swoją twórczością z czytelnikami, mając jednocześnie na celu wypromowanie własnego talentu w sieci. Do tego typu publikacji w znakomitej większości przypadków należą różnego rodzaju poradniki, napisane z myślą o pomocy innym osobom na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy. Bywają także pozycje dotyczące tematyki niszowej, dające zaistnieć w świecie (nie tylko wirtualnym) niestandardowym dziedzinom życia i związanych z nimi zagadnieniami.